Prezydent Dutkiewicz o Zajezdni
Podwojenie liczby turystów (wzrost z obecnych 3 milionów do 6 w roku 2016) oraz „podwojenie uczestnictwa mieszkańców w kulturze” – takie cele stawia przed sobą Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016″. O głównych założeniach i szczegółowych planach na ten wyjątkowy dla naszego miasta rok, mówił 2 kwietnia w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego Rafał Dutkiewicz. Wśród najważniejszych projektów wymienionych przez prezydenta Wrocławia znalazło się także nasze centrum wystaw historycznych w zajezdni przy ul . Grabiszyńskiej.
Najważniejsze projekty, które mają przyciągnąć do Wrocławia turystów w roku 2016, to wg prezydenta między innymi uruchomienie Muzeum „Pana Tadeusza” w kamienicy Pod Złotym Słońcem i Ośrodka Zajezdnia przy Grabiszyńskiej, związanego głównie z niedawnym, solidarnościowym okresem historii miasta.
„Wychowanie dla kultury” to program częściowego przeniesienia lekcji ze szkół do multimedialnych centrów nauki, których zwiastunami są Humanitarium przy EIT Plus i wystawa w Hali Stulecia. Na Pracze, gdzie znajduje się Humanitarium, ma kursować szynobus naszpikowany multimediami, tak że przygoda z nauką zacznie się dla młodych ludzi już przy wyjeździe z Dworca Głównego. Melanż kultury i nauki zaoferuje też imponująca, zabytkowa Wieża Ciśnień na Grobli.
Pod hasłem „Picasso” powstaje koncepcja urządzenia wystawy wielkich dzieł kultury europejskiej, choć nie jest jeszcze przesądzone, czy będzie ona obejmowała kubizm. Druga główna ekspozycja tymczasowo zatytułowana „Siedem Cudów Wrocławia” ma pokazywać atuty miejscowe, w tym również pozawrocławskie, bo jako stolica Wrocław nie może zapomnieć o swoim regionie, zwłaszcza, że są tam takie skarby kultury jak Krzeszów czy Henryków.
Prezydent założył się ze sceptycznie nastawionym słuchaczem, że w roku 2016 pierwszy kwartał nowej WUWY będzie już zamieszkany. Rafał Dutkiewicz jest pewien, że na Kuźnikach, po zachodniej stronie AOW, powstanie w ciągu czterech lat osiedle mieszkaniowe urbanistycznym nowatorstwem dorównujące kompleksowi Wohnungs und Werkraumausstellung z roku 1929 na Dąbiu.
Było to trzecie spotkanie w cyklu „Z Widokiem na Europę” przy ul. Widok, we wrocławskim Domu Europy.