„Złota Drużyna” film dokumentalny

Piłkarski sezon 1976–1977 był jednym z najlepszych w historii WKS Śląsk określanym często Złotą Erą. W maju 1976 r. klub zdobył Puchar Polski, a rok później został Mistrzem Polski. Dodatkowe triumfy w piłce ręcznej oraz koszykówce sprawiły, iż Wrocław w tamtym okresie można było uznać za sportową stolicę kraju. Komunistyczni propagandziści skwapliwie wykorzystywali sportowe sukcesy do celów politycznych. Do stolicy Dolnego Śląska zjeżdżali dygnitarze rządowi, partyjni i wojskowi. Druga połowa lat siedemdziesiątych to szczególny moment również w historii Polski.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza, w wyniku której ogłoszono podwyżki cen nawet do 70%, doprowadziła do protestów społecznych. Protesty w Ursusie i Radomiu zakończone bezpardonową pacyfikacją robotników unaoczniły prawdziwy obraz pseudoliberalnej ekipy Gierka. Powstaje KOR a po zabójstwie w Krakowie Stanisława Pyjasa Studencki Komitet Solidarności. Wydarzenia te odbiły się głośnym echem we Wrocławiu. W czerwcu 1976 roku przerwano pracę w PZL Hydral, Aspie itd., a jesienią 1977 r. rozpoczał działalność wrocławski SKS. Był to początek końca PRL-u.
Film opowiada o drodze Klubu do tytułu Mistrza. Przypomina gwiazdy piłkarskie, trenerów, działaczy i pracowników z tamtych lat oraz ich dalsze losy – zwycięstwa i porażki. Opowiada, jak konkurencja postrzegała Śląsk i z jakimi przeciwnikami przyszło mu walczyć. Całość narracji prowadzona jest na tle historii ówczesnej Polski i Wrocławia.

scenariusz i realizacja: Patrycja Spychalska i Radosław Poraj-Różecki
zdjęcia i montaż: Mateusz Duzinkiewicz (Montage.pl)
współpraca: Sylwester Kozłowski
muzyka: Krzysztof Klimko
udźwiękowienie: Michał Paradowski
kierownik produkcji: Agnieszka Stachowiak
dokumentacja: Dariusz Dąbrowski
W filmie wykorzystano ikonografię ze zbiorów prywatnych: Piotra Hawałeja, Władysława Żmudy i Jarosława Szandrocho
transport: Mateusz Mikita
producent wykonawczy: Poraj-Media Radosław Poraj-Różecki
produkcja: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Płytę DVD z filmem można kupić w sklepie internetowym Ośrodka na allegro. Cena 10 zł.

X